Piątek, 10.12.2021 r.
Witajcie😀
Oto propozycje zabaw ruchowych na dzisiaj.
"Paczki małe i duże" - dzieci poruszają się w wystukiwany rytm, np. na bębenku. Na hasło: "Duże paczki" dzieci naśladują noszenie dużych paczek (rozłożone ręce, powolne, ociężałe kroki). Na hasło: "Małe paczki" - naśladujemy noszenie małych, lekkich paczuszek (robimy miseczkę z dłoni i poruszamy się w szybkim tempie).
"Prezenty od Mikołaja" - dzieci swobodnie tańczą przy swojej ulubionej piosence, gdy muzyka cichnie, zatrzymują się. Rodzic wyjmuje z worka prezenty od Mikołaja. Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z wylosowanym przez rodziców prezentem, np. piłka - podskakują w miejscu, samochód - biegają po pokoju i naśladują kręcenie kierownicą, pajacyk - wykonują podskoki pajacyka w miejscu, bączek - kręcenie się wokół własnej osi, samolot - bieg z rękami rozłożonymi na boki i naśladujemy lecący samolot.
Czwartek, 09.12.2021 r.
Dzień dobry Jagódki😊
Zapraszamy Was do zabaw ruchowych:
"Idziemy po choinkę" - marsz z wysokim unoszeniem kolan.
"Kupujemy choinkę"
Swobodnie spacerujemy po pokoju, co chwilę zatrzymujemy się i przyglądamy choinkom. Na hasło: "kupujemy choinkę" - zatrzymujemy się, bierzemy ciężką choinkę na ramię i idziemy dalej.
"Pajacyki"
Naśladujemy skoki pajaców, które często ozdabiają nasze choinki.
"Choinko piękna jak las" - spacer po kole ze śpiewem, w czasie refrenu: wspólny taniec dziecka z rodzicem.
https://www.youtube.com/watch?v=iy3yLNOMiT4
Miłej zabawy😊😊😊
Środa, 08.12.2021 r.
Oto propozycja zabawy na dziś:
"Sanie Mikołaja"
Dzieci dobierają się w pary (może być rodzic z dzieckiem). Pierwsza osoba podaje ręce do tyłu, a dziecko stojące za nim łapie je. Przy dźwiękach muzyki dzieci swobodnie poruszają się, w jednym kierunku, tak aby nie zderzały się ze sobą. Na przerwę w muzyce, następuje zmiana - osoba znajdująca się z tyłu przechodzi na początek.
Piątek, 16.04.2021 r.
Witajcie😊
Zapraszamy do zabaw ruchowych:
1. Pieski w budzie.
Dla każdego uczestnika zabawy potrzebna jest buda - krążek (poduszka, hula-hop).
Pieski wychodzą na spacer w różnych kierunkach, a na zawołanie wracają do domu. Pieski proszą o jedzenie (uczestnicy siadają na podłodze w siadzie skrzyżnym i naśladują ruch proszenia - machanie rękami od góry w dół).
2. Zaganianie świnki.
Do tej zabawy potrzebna nam jest duża piłka. Dzieci wraz z rodzicami ustawiają się w kole w siadzie klęcznym, oddaleni od siebie tak, aby piłka - świnka mogła przejść w odstępach między dziećmi.
Przed dzieckiem znajduje się świnka - świnka. Świnka chce się wydostać z podwórka. Dość silnymi uderzeniami pięści dziecko z rodzicami podaje sobie piłkę na obwodzie koła po podłodze pilnując, aby świnka nie uciekła z podwórka. Świnka idzie w jedną i w drugą stronę, czyli popychanie wykonuje dziecko z rodzicami prawą i lewą ręką.
3. Gospodyni i kury.
Dla gospodyni potrzebna jest szarfa (szalik). Wyznaczamy teren zabawy. Z boku narysowany kurnik, z drugiej strony - domek gospodyni.
Kury wychodzą z kurnika i biegają swobodnie. Gospodyni wychodzi z domu i łapie kury. Złapaną kurę zabiera do swego domku. Gdy umówiona liczba kur jest złapana (1 - 2), wybiera się nową gospodynię spośród uczestników, którzy uniknęli złapania. Gospodyni wolno łapać kury tylko na podwórku, kiedy schowają się do kurnika nie mogą być łapane.
Źródło: Kazimiera Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w Przedszkolu.
Czwartek, 15.04.2021 r.
Zapraszamy was do kolejnych fajnych zabaw ruchowych. Zwińcie dywan, weźcie poduszki i świetnie się bawcie :)
Miłego dnia!
Środa, 14.04.2021 r.
Witajcie 😊😊😊
Zapraszam Was do zabawy.
Posłuchajcie opowiadania Emilii Raczek pt. "W wiejskiej zagrodzie" i naśladujcie wszystkie wymienione czynności lub zwierzęta.
W wiejskiej zagrodzie praca wre od świtu. Gospodarz skoro świt wstał, by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świnek, nalewał wodę do zbiorników i poidełek. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Nanosił również z kopy obok - świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie czekały na niego już krowy. Stały i muczały, a on najpierw nakarmił je i wziął się do dojenia. Trzeba było dojść do każdej i na małym stołeczku usiąść obok niej. Obiema rękoma chwycił wymiona i zaczął doić krowę. Do wiaderka zaczęło płynąć ciepłe mleko. Następnie gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadziła z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole równiutko, rządek przy rządku. Następnie w wielkie wiadro wsypał ziarno i zaczął siać - chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać z miejsca na miejsce bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: konie, krowy, świnki, kury oraz kaczki. Wieczorem po kolacji mógł nareszcie odpocząć.
Wtorek, 13.04.2021 r.
Dzień dobry.
Dzisiejsza pogoda nie zachęca do spędzania czasu na dworze, ale można poćwiczyć z rodzicami w domu. Przeskoki przez przeszkody, slalom, czworakowanie, rzuty do celu, to tylko niektóre propozycje. Obejrzyjcie film, może Was zainspiruje i zachęci do aktywności ruchowej i świetnej zabawy. 😊
Miłego dnia!
Poniedziałek, 12.04.2021 r.
Witajcie!
Jesteście gotowi do dzisiejszych zabaw ruchowych? Przygotujcie piłki i miejsce do zabawy. Zaczynamy😊
1. Polowanie kota na muchy.
Dziecko (kot) czworakując, próbuje złapać muchy (rodziców), którzy biegają machając ramionami i naśladują bzyczenie much. Kot łapie muchy, każda złapana mucha staje w bezruchu. W trakcie zabawy można zmienić "kota". Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Koty bawią się kłębkiem wełny.
Dzieci (koty) w pozycji stojącej przekładają piłkę pod jedną i pod drugą nogą. Następnie, czworakują tocząc przed sobą piłkę. Wykonują koci grzbiet. W siadzie klęcznym przekładają piłkę z ręki do ręki nad głową, przewracają się na grzbiet i za pomocą kończyn górnych i dolnych starają się utrzymać piłkę w górze. Wracają do pozycji stojącej i ponownie przekładają piłkę pod kolanami.
3. Króliki, konie, stop.
Rodzic wystukuje rytm, np. klaszcząc w dłonie. Dziecko, w zależności od tempa wystukiwanego rytmu, biegnie jak konik unosząc wysoko kolana, podskakuje jak królik. W momencie, gdy rodzic przestanie klaskać, dziecko staje na palcach i wysoko unosi ramiona.
Na zakończenie pobawcie się przy piosence "Kaczuszki"
Piątek, 09.04.2021 r.
Witajcie Kochane Jagódki!!!
Dzisiaj robimy zdrowe i pyszne przekąski - owocowe szaszłyki. Wiecie, co należy zrobić przed wykonaniem szaszłyków? Jestem przekonana, że wszyscy pamiętacie o dokładnym umyciu rąk i owoców oraz myciu zębów po jedzeniu. Na pewno wszyscy o swoje ząbki dbacie, szczotkujecie je przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem, po to aby były zdrowe, czyste, białe i lśniące.
Obejrzyjcie film, w którym Królik Pampiś opowiada jak prawidłowo dbać o zęby😊
Czwartek, 8.04.2021 r.
Zachęcamy do zabaw ruchowych. Dziś mamy dla was kilka propozycji. Zróbcie miejsce w pokoju i uważajcie, żeby się nie uderzyć.
1. "Pajacyki" - dziecko wykonuje podskoki rozkroczno-zwarte do dźwięków wesołej muzyki. Na hasło rodzica "pajacyk choruje" zatrzymuje się w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. "Kulawe koniki" - zabawa w naśladowanie. Dziecko biega naśladując sposób poruszania się konika oraz odgłosy, na hasło "kulawy konik" zaczyna utykać i wraca do stajni - położonej na podłodze poduszki, gdzie leczy rany (masuje swoje nóżki). Następnie zdrowy konik wraca do wesołej zabawy.
3. "Jedzie karetka" - dziecko udaje, że jest kierowcą karetki. Chodzi swobodnie po pokoju, naśladuje jej dźwięki oraz ruchy kierownicą (plastikowym talerzykiem). Gdy rodzic klaśnie w dłonie dziecko zatrzymuje się - karetka stoi nieruchomo, gdy powie hasło "ruszaj" - dziecko kontynuuje zabawę.
Środa, 7.04.2021 r.
Witajcie Jagódki!
Jak wasze nastroje? Mamy nadzieję, że macie chęć na odrobinę ruchu. Przygotujcie miejsce dla siebie, poproście rodziców o towarzystwo i bawcie się dobrze :)
Dziś poćwiczymy stopy. To bardzo ważna część ciała, niczym zdrowe korzenie dla drzewa. Trzeba o nie dbać. Zdejmijcie kapcie i skarpetki. Poproście rodziców o bawełnianą chusteczkę lub ściereczkę do naczyń, stare gazety, miskę. Zobaczcie filmik i bawcie się dobrze :)
Skrawki papieru
Do tej zabawy będzie potrzebna gazeta i miska. Spróbujcie stopami podrzeć gazetę na małe kawałki. Jeśli sprawi wam to trudność zróbcie to rękoma. Poruszajcie się na czworakach i rozdmuchujcie porwane kawałki papieru po pokoju. Gdy już to zrobicie, poproście rodziców o wesołą muzykę, przy której będziecie mogli potańczyć na palcach niczym tancerze. Rodzice będą robić przerwy w muzyce. Gdy muzyka zamilknie waszym zadaniem będzie podnieść skrawek papieru z podłogi za pomocą stopy, podanie go sobie do ręki, a następnie zgniecenie go w małą kulkę i wrzucenie do miski. Jeśli jest to dla was proste, możecie spróbować posprzątać papierki stopami i od razu wrzucać je do miski. Kiedy muzyka zacznie ponownie grać kontynuujecie taniec. Zabawa trwa dotąd, aż pokój zostanie wysprzątany :)
Zwijamy chustkę
Do tej zabawy będzie potrzebna chustka lub ściereczka i podłoga najlepiej bez dywanu. Dzieci rozkładają bawełnianą chustkę na podłodze i za pomocą palców u stóp próbują ją zwinąć.
Wtorek, 06.04.2021 r.
Dzień dobry "Jagódki"😀
Dzisiaj zapraszam Was do wspólnej zabawy ruchowej ze śpiewem. Jest ona bardzo popularna i myślę, że niektórzy z Was już ją znają. Podczas śpiewu piosenki, ilustrujemy ruchem jej słowa.
"Gimnastyka fajna sprawa"
Ach, gimnastyka fajna sprawa
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty,
głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.
https://www.youtube.com/watch?v=sKOLWz-CoNw
Zabawa ruchowa z elementem celowania "Kolor do koloru"
Do tej zabawy potrzebne nam będą:
Kolorowe tarcze (kartonowe pudełka, hula hop, miski) oraz w tych samych kolorach piłeczki (zamiast piłeczek możemy wykorzystać woreczki gimnastyczne, papierowe kule, skarpetki), nieprzeźroczysty woreczek, taśmę malarską lub skakankę.
Za pomocą taśmy lub skakanki wyznaczamy linię. "Tarcze" rozkładamy w dowolny sposób, w niedalekiej odległości od linii. Dziecko losuje z worka piłeczkę, ustawia się na linii i celuje w "tarczę" w tym samym kolorze.
Piątek, 02.04.2021 r.
Kochani,
korzystajcie z uroków pięknej pogody i spędźcie dużo czasu na świeżym powietrzu. Wybierzcie się na spacer lub wycieczkę rowerową, biegajcie po łące, pobawcie się w berka lub w chowanego. A gdy jeszcze energia będzie was rozpierała skorzystacie z naszych propozycji zabaw ruchowych😊
"Skoki zajączków w worku"
Wyznaczamy linię START i META (rysując linię patykiem na pisaku lub rozkładając skakanki). Zawodnicy ustawiają się na "starcie" i mają za zadanie jak najszybciej dotrzeć do "mety" skacząc w worku (duży worek, np. taki po ziemniakach).
"Slalom z koszykiem"
Rozkładamy jajka tak, aby utworzyły tor slalomowy w dość sporej odległości od siebie. Na końcu toru ustawiamy koszyczek. W pierwszej części zabawy dzieci biegną slalomem między ułożonymi jajkami. Następnie biorą koszyk i w drodze powrotnej zbierają do niego jajka. Ps. jajka nie muszą być prawdziwe 😉
Czwartek, 01.04.2021 r.
Kochane Jagódki!
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc na pewno w domu macie dużo jajek. Mamy dla was propozycję zabaw, do których będzie potrzebne ugotowane, styropianowe lub plastikowe jajko. Obejrzyjcie filmik poniżej, wybierzcie dla siebie najfajniejszą zabawę i dobrze się bawcie :)
Miłego dnia!
Środa, 31.03.2021 r.
Kolejna porcja zabaw ruchowych:
1. "Kurki i ziarenka" - zabawa orientacyjno - porządkowa. Dzieci swobodnie biegają
w rytm dowolnej muzyki. Na hasło "Kurki szukają ziarenek" dzieci zatrzymują się, robią przysiad i stukają palcami
o podłogę.
2. "Skaczące pisanki" - dzieci stoją na wyznaczonej linii START i skaczą obunóż do METY.
3. "Zające na łące" - dzieci wykonują zajęcze skoki (w przysiadzie -najpierw przekładane są ręce, później nogi) do wyznaczonego miejsca.
Wtorek, 30.03.2021 r.
Witajcie :)
Mamy dla Was kilka propozycji zabaw ruchowych wg. K. Wlaźnik. Oto one:
1. Zanieś jajko.
Wyznaczamy start i metę (za pomocą skakanek, szalików lub rysujemy linię na piasku). Dajemy dziecku łyżkę z jajkiem (ugotowane na twardo, drewniane, styropianowe, plastikowe; zamiast jajka możemy wykorzystać też piłeczkę np. pingpongową) i prosimy, aby dziecko przeniosło je tak, aby nie spadło. Zabawę można modyfikować, np. ustalić sposób poruszania się lub dołożyć przeszkody 😊
2. Zajączki wybierają się z wizytą.
Zajączki (rodzic i dziecko) siadają na przeciwko siebie w odległości 5 dużych kroków. Rodzic mówi wierszyk, natomiast dziecko - zajączek naśladuje ruchami jego treść. Po skończeniu idą skokami zajęczymi do swojej pary, witają się i zamieniają miejsca oraz role.
Pan zajączek myje łapki,
Bo są jeszcze nie umyte,
Myje pyszczek, myje szyję,
Bo wybiera się z wizytą.
Lecz najdłużej myje uszy,
Bo ma uszy bardzo długie:
Wodą, mydłem, mydłem, wodą,
Najpierw jedno, potem drugie.
3. Kogut i kurki
Kogut (rodzic) i kurki (dzieci) spacerują po podwórzu, zbierając ziarenka. Kogut staje prosto, bije skrzydłami (macha rękami) i pieje: "Kukuryku!". Na ten sygnał zbiegają się do niego wszystkie kurki, stoją prosto, biją skrzydłami i wołają: "Ko-ko-ko!". Kogut dalej spaceruje, kurki nadal szukają ziarenek. Po chwili na wołanie koguta, znowu do niego przybiegają i biją skrzydłami. W czasie nawoływania kogut stara się znajdować jak najdalej od kurek, aby miały dłuższą drogę do przebiegnięcia.
Kochane Jagódki!
Pogoda dziś nie rozpieszcza, ale zachęcamy was i rodziców do częstych spacerów i poszukiwań wiosny, która daje coraz więcej znaków, że już przybyła i zadomawia się na dobre :) Może uda wam się znaleźć żółty kwiat lub zielone pączki na krzaczku? 🌹🌼🌱
Rozumiemy, że deszczowy i pochmurny dzień nie zachęca do zabaw na dworzu, więc zachęcamy do zabaw ruchowych w domu. Włączcie ulubioną i wesołą piosenkę i zróbcie konkurs z rodzicami na najbardziej zwariowany taniec :) Gwarantujemy dużo śmiechu i zabawy 😄
Dzień dobry Jagódki!
Pogoda dziś jest bardzo kapryśna. Wieje mocny wiatr, czasem zaświeci słońce, a momentami chmury straszą nas deszczem. Jeśli pogoda wam nie straszna, zachęcamy do wyjścia na spacer. Poszukajcie drzew, które nie mają już na sobie liści. Ciekawa jestem czy dużo ich znajdziecie :) Pamiętajcie o nauce samodzielnego zakładania butów!
Jeśli jednak zostajecie w domu weźcie poduszki w ruch! Wystarczy, że rozłożycie kilka na podłodze i zabawa murowana. Możecie po nich skakać, przeskakiwać przez nie, robić slalomy, a nawet na nich jeździć.
Miłej zabawy!
P. Beata
Czwartek, 19.11.2020 r.
Witajcie Jagódki!
Dzisiaj mam dla Was propozycję zabaw na rozruszanie paluszków. Poproście rodziców o makaron "rurki", tacę, miseczki i słomki.
1.
2. Zabawa ruchowa z elementem równowagi "Spacer w kaloszach".
Dziecko próbuje chodzić w dużych kaloszach, np. taty. Wkładamy kalosze na swoje kapcie.
Miłej zabawy!
P. Beata i p. Dorota :)
Środa, 18.11.2020 r.
Dzisiaj, oferujemy Wam kolejną porcję zabaw ruchowych.
"Drobny deszczyk i duży deszcz"- dzieci naśladują drobny deszczyk, biegając na palcach. Na umówiony sygnał (np. klaśnięcie w dłonie) naśladują duży deszcz, biegając na pietach.
"Słońce świeci - deszczyk pada" - na hasło: "Słońce świeci" - dzieci spacerują po pokoju, na słowa: "Deszczyk pada" - biegną do domu (wyznaczonego miejsca w pokoju) i chowają się przed deszczem.
Przyjemnej zabawy,
p. Dorota :)
Wtorek, 17.11.2020 r.
Kochani!
Zapraszamy Was na kolejną porcję zabaw ruchowych. Mamy nadzieję, że balony są jeszcze w całości ;)
Bawcie się ostrożnie,
Miłej zabawy!
Poniedziałek, 16.11.2020 r.
Kochane Jagódki. Drodzy rodzice.
Mamy dziś dla Was propozycję zabaw z balonem.
Potrzebować będziecie “rakietek tenisowych” i oczywiście balony.
Jeśli nie macie potrzebnych sprzętów, rakietki możecie zrobić z drewnianych łyżek i papierowych talerzy (lub kartek z bloku technicznego), a zamiast balonu użyć zgniecionej w kulkę gazety.
Potrzebować będziecie:
Do drewnianej łyżki przyklejcie taśmą papierowy talerzyk. Rakietka gotowa :)
Miłej zabawy! :):)
P. Beata
13.11.2020 r.
Przypomnijmy sobie kolejne etapy mycia rąk:
- najpierw podciągamy rękawy, aby się nie zamoczyły
- odkręcamy wodę w kranie
- moczymy ręce
- nakładamy mydło
- pocieramy jedną rękę o drugą i robimy pianę z mydła (dokładnie myjemy wierzchnią i wewnętrzną stronę dłoni oraz palce)
- spłukujemy mydło z rąk
- zakręcamy wodę w kranie
- wycieramy ręce ręcznikiem
Pamiętajcie, że ręce zawsze myjemy:
- przed jedzeniem i po jedzeniu
- po wyjściu z toalety
- po zabawie ze zwierzętami
- po powrocie do domu, np. z przedszkola, czy sklepu
- po zabawie na świeżym powietrzu,
- po podróży, np. autobusem, pociągiem
- po kontakcie z osobą chorą
12.11.2020 r.
Nasze propozycje zabaw ruchowych:
1. " Parasolki i kałuże"
Rodzic daje dziecku poduszkę. Gdy powie: "Pada deszcz" - dziecko maszeruje po pokoju z "parasolem" nad głową, a kiedy powie hasło: "Wychodzi słonko" - kładzie poduszkę (kałużę) na podłodze i energicznie tupiąc nogami "rozchlapuje wodę z kałuży:.
2. "Omijamy kałuże"
Dzieci, poruszając się na czworakach, omijają slalomem rozłożone na dywanie kałuże (np. rozłożone gazety), raz z jednej, raz z drugiej strony.
3. "Kotki"
Dzieci leżą na podłodze zwinięte w kłębek - kotki śpią, powoli budzą się, przeciągają, robią koci grzbiet. Kotki wyruszają na spacer - dzieci maszerują na czworakach. Kotki zgłodniały, piją mleczko z miseczki, najedzone bawią się wesoło. Zmęczone zabawą kotki myją łapki i kładą się spać.
Miłego dnia,
p. Dorota
08.10.2020
Zachęcam Was do zabawy ruchowej: "Co wpada do garnka?"
Dziecko wraz z rodzicem ustawia na środku dywanu duży garnek. W różnych miejscach pokoju rozkładamy warzywa (np. na tekturowych talerzykach). Dzieci swobodnie biegają przy piosence "Burak i cebulka"
https://www.youtube.com/watch?v=aYjTbkFWoi0 .
Podczas przerwy w muzyce mówimy do dziecka: np.: "Do garnka wpada pietruszka". Zadaniem dziecka jest odnalezienie wszystkich warzyw i wrzucenie ich do garnka.
Miłej zabawy :)
p. Dorota
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz