Fizyczny obszar rozwoju

16.04.2021

Do zabawy zaproście mamę i tatę. Jedno z Was jest wędrowcem, drugie przewodnikiem. Wędrowiec ma zawiązane oczy, a przewodnik musi zaprowadzić go w określone miejsce w domu, np. do kuchni. Przewodnik nie może dotykać wędrowca, lecz prowadzić go słowami. Uważajcie i prowadźcie tek wędrowca żeby nie wpadł na żadne przeszkody, Porównajcie jak się czujecie gdy jeden ze zmysłów jest ograniczony. 


15.04.2021

Zapraszamy do ćwiczeń porannych zainspirowanych Światem Zwierząt.

Wykonajcie pozycję słonia. Usiądźcie w lekkim rozkroku, rozluźnijcie kolana. Wyciągnijcie do przodu rękę i pokażcie przed sobą na wprost punkt. Przytulcie ucho do ramienia i kreślcie w przestrzeni leniwą ósemkę( kreślenie kciukiem koła od punktu w lewą stronę, do góry, po powrocie do punktu wyjścia – kreślenie drugiego koła w prawą stronę, ku górze. Oczy niech podążają za ruchem ręki). Ćwiczenie powtórzcie trzy lub cztery razy każdą ręką. 

14.04.2021

Poproście, aby rodzice przeczytali Wam kody do zabawy:


Prostokąt oznacza tupanie

Trapez oznacza podskoki pajacyka

Trójkąt oznacza podskoki obunóż

Kwadrat oznacza przysiad

Koło oznacza obrót dokoła siebie

Narysujcie układy swoich figur lub znaki abstrakcyjne i przyporządkujcie im określony ruch.

                                           Miłej zabawy, ruch to zdrowie !!!

13.04.2021

Proponujemy dziś, abyście poruszali się jak roboty, spróbujcie mówić ich językiem.

Możecie do tej zabawy skorzystać z tego nagrania.

https://www.youtube.com/watch?v=U_Q5ui2ysrQ


12.04.2021

Zacznijmy dzień od porannej higieny i rozruchu. Zachęcamy do zabawy rozwijającej celność i precyzję. Gra w kręgle jest do tego znakomita. Jeżeli nie macie w domu kręgli proponujemy zrobić je z butelek plastikowych. Możecie je ozdobić według własnego pomysłu.


09.04.2021

Dzisiejszy dzień zacznijmy od zabawy z podskokami przy muzyce. Wybierzcie sobie dowolny film i spróbujcie podskakiwać.  Możecie wykorzystać do tej aktywności utwór który posłużył nam na tło do filmu na Dzień Świadomości Autyzmu.



Zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo.

Kochane Biedroneczki czy dbacie o swoje roślinki, które zabraliście z przedszkola, czy przesadziliście je w większą doniczkę? A może macie inne uprawy, o które dbacie i chcielibyście nam zaprezentować. Zachęcamy do wysyłania zdjęć.

08.04.2021

Nasza propozycja na dziś to zabawa w nawlekanie, ćwiczymy motorykę małą. Możecie wykorzystać koraliki żyłkę, gumkę i przy okazji zrobić piękne bransoletki dla domowników. Jeżeli nie macie tych rzeczy wystarczy makaron, sznurek, wstążka albo sznurówka. Miłej zabawy.



07.04.2021

Zapraszamy do aktywności fizycznej.

"Omiń przeszkodę”

Ułóżcie na podłodze kartki lub gazety.  Przechodźcie między nimi tak, żeby nie wchodzić na nie. Spróbujcie przez nie przeskoczyć.  Powodzenia! J

06.04.2021

Dbamy o naszą higienę, zdrowe odżywianie, sprawność fizyczną, przyszedł czas na "Gimnastykę buzi i języka".  Zachęcamy do codziennych zabaw, które nie tylko usprawnią aparat artykulacyjny ale i przyniosą wiele radości.

Gimnastyka buzi i języka  „Wiosenne niebo”

Na wiosennym niebie

Chmurki się pobiły           

I wiosenną burzę                                                                                                  

Sobie urządziły!

Dzieci krążą językami wewnątrz zamkniętych jam ustnych.

Bum, bum, bum! Bach, bach, bach!   

Dzieci powtarzają (bum, bach).

A kiedy słoneczko

Chmurki rozgoniło,     

Dzieci językami „rozganiają chmurki” – jedną do prawego policzka, drugą do lewego policzka, usta mają zamknięte.

Na wysokim niebie    

Jasno zaświeciło!

Sięgają językami jak najwyżej.

Gdy nadleciał wietrzyk,
Wdychają powietrze przez nosy, wolno wypuszczają je przez usta – ćwiczenie powtarzają 3 razy.

Słonko się zdziwiło,               

Dzieci wykonują szybki, głośny wdech ustami zakończony zatrzymaniem powietrza.

Bo na niebie chmurki

Znów się pojawiły.                 

Dzieci szerokimi językami uniesionymi do góry, jak chmurą zasłaniają górną wargę.


02.04.2021

Pojutrze Wielkanoc. Rodzice mają wiele pracy i przygotowań. Starajcie się pomagać im w tym wyjątkowo gorącym czasie, ale kiedy tylko znajdziecie wolną chwilę, to spędźcie czas na świeżym powietrzu. Pogoda sprzyja spacerom. Można też wykorzystać chwilę na zabawę ruchową.

„Jastrząb i kurczątka”- Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo. Potrzebna będzie również wesoła muzyka. Dzieci są kurczątkami, rodzic- jastrzębiem. Kiedy gra muzyka, kurczątka wychodzą i jedzą młodą trawkę. Kiedy muzyka przestaje grać, to znak, że nadlatuje jastrząb i próbuje złapać kurczątko. Kurczątka uciekają do kurnika( wyznaczone miejsce w pokoju).

01.04.2021

Zabawa ruchowa - “ Ostrożnie z jajkiem”

Na dobry początek dnia potrzebny jest ruch. Weźcie małą piłeczkę i spróbujcie podrzucać raz prawą, raz lewą ręką. Następnie rzucajcie prawą ręką, a łapcie lewą i odwrotnie.                                                  Może uda Wam się przemieścić piłeczkę za pomocą oddechu z jednej strony stołu na drugą?

 


31.03.2021

Poćwiczymy nasze rączki

Ziarenka dla kurczaczka”

- porwijcie kartkę A 4 na drobne kawałki

- zbierzcie je palcami raz prawej, raz lewej ręki

- spróbujcie je zebrać pęsetką lub spinaczem (klamerką) do bielizny

30.03.2021

Zwracamy uwagę na kulturę spożywania posiłków oraz na utrzymanie porządku w miejscu zabawy i pracy.

Zabawa ruchowa:

Jeżeli tylko pozwala na to pogoda spędzajcie czas na świeżym powietrzu. Pobawcie się z piłką: podrzucajcie, kozłujcie i odbijajcie piłkę mamą, siostrą lub bratem.

29.03.2021

Zapraszamy na poranny rozruch

Wysiłek z samego rana bywa trudny, ale są ćwiczenia, które nie męczą, a wręcz dodają energii. Taka aktywność tuż po przebudzeniu jest bardzo zdrowa i zapewnia siły do pracy i nauki na cały dzień. Wspólna poranna rozgrzewka zacieśni także więzi rodzinne i wyrobi u najmłodszych nawyk ruszania się już od rana.

Przykładowe ćwiczenia to:

skłony (najlepiej na wyprostowanych nogach z prostymi plecami);

krążenia: kostek, kolan, bioder, nadgarstków i szyi;

przysiady oraz pajacyki.

Wszystko w seriach 10 x 3, z krótką przerwą pomiędzy. Takie ćwiczenia nie powinny zabrać więcej, niż 15-20 minut.




09.03.2021

Ćwiczenia równoważne. Przygotuj linę lub skakankę. Postaraj się przejść po linie, stopa za stopą z utrzymaniem równowagi. 

____________________________________________________

20.11.2020

1.  Dzisiaj chcemy Was zaprosić do zabawy w „Przeprawę przez rzekę”

   Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi, rwący potok rozciąga się od stołu aż do kanapy, lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami, jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. Po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugą stronę zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby był to kolejny etap do przejścia w grze.

2. Ćwiczenia nóg. Będziecie poruszać się po pokoju w różny sposób:

- chodzicie na całych stopach,

- chodzicie na palcach,

- chodzicie na piętach,

- chodzicie z nogami ugiętymi w kolanach,

- chodzicie do tyłu,

- chodzicie w lewą stronę,

- chodzicie w prawa stronę,

- chodzicie w przysiadzie,

- chodzicie 2 kroki do przodu, 1 krok do tyłu, 2 kroki w bok w lewą stronę.

I tak bawić się mogą  nogi według Waszych pomysłów. 


19.11.2020

      Rozpocznijcie dzień od kilku podskoków i skłonów. Następnie pobawcie się w rzucanie do celu. Wykorzystajcie do tej zabawy zgniecione w kulki gazety i miskę, kosz lub pudełko. Ustalcie odległość i celujcie. Zadanie można sobie utrudnić stojąc np. na jednej nodze lub rzucając lewą ręką. Zabawę w celowanie możecie zorganizować o różnej porze dnia, nie tylko rano.




18.11.2020

" Ćwiczymy koordynację wzrokowo-ruchową". 

Przenoście na wyznaczoną wcześniej odległość:

- umieszczoną na małej łyżeczce np. kulkę

- umieszczoną na dużej łyżce np. piłeczkę pingpongową

Czynność wykonujcie kilkakrotnie prawą i lewą ręką.

17.11.2020

      Na pewno każdy z Was lubi biegać i skakać. Zastanówcie się jakie sporty są ostatnio popularne, a może sami jakieś uprawiacie?

Mamy dla Was propozycję. Zabawcie się z rodzicami i rodzeństwem w  „Kalambury”. Pokażcie jak wykonuje się jakiś wybrany sport bez użycia sprzętu, a bliscy niech odgadną, co to za dyscyplina. Jak uda się im odgadnąć, zamieńcie się rolami.


ZABAWA RUCHOWA
 „Pirania”- do tej zabawy używamy skarpety, którą dorosły  zakłada na dłoń. Jest to niby groźna pirania. Dziecko ucieka, a pirania je goni. Uniki jakie wykonuje dziecko powodują, że pirania gryzie np. krzesło i jest z tego powodu bardzo niezadowolona. Maluch celowo wprowadza ją w takie rejony, żeby miała masę przeszkód. Jest przy tym sporo śmiechu. Spróbujcie.

16.11.2020

Potrzebna będzie chusteczka, ulubiona muzyka. Za pomocą chusteczki tańczcie, improwizujcie ruchem muzykę. Dobrze zacznijcie dzień.

13.11.2020

Wszyscy wiemy jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu. Jeśli nie możecie wychodzić aktualnie na dwór, spróbujcie w domach zrobić 10 podskoków, 10 skłonów i 10 przysiadów, oczywiście pamiętajcie o otwarciu okna.  

Następnie zachęćcie rodziców, aby pobawili się z Wami w „Berka”.

12.11.2020

Podczas mycia rąk przypomnijcie sobie wszystkie etapy:

 * podciąganie rękawów

 * odkręcanie wody

 * zmoczenie rąk

 * namydlanie i mycie

 * spłukiwanie

 * zakręcanie kranu

 * wytarcie rąk

Dziecko wykonuje czynność pod kontrolą dorosłej osoby. Możemy też zwrócić uwagę, na oszczędne korzystanie z wody - jesteśmy propagatorami postaw proekologicznych!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz