Społeczny obszar rozwoju

16.04.2021


Drogie Żółwiki!
Bardzo jesteśmy ciekawe jak wyglądają Wasze fasolki. Uzupełnijcie swoje dzienniczki obserwacji. Zawsze o pomoc możecie poprosić Waszych Rodziców. Przestrzegajcie również swojego kodeksu małego ekologa. 

15.04.2021


Drogie Żółwiki!
Czy sprawdzacie stan Waszej fasolki? Pamiętajcie o wpisach do dzienników obserwacji. Jestem pewna, że przestrzegacie Waszego kodeksu małego ekologa. Ciekawe jakie przepisy się w nim znalazły.

14.04.2021


Drogie Żółwiki!
Udało Wam się założyć hodowlę fasoli? Jeśli tak to pamiętajcie o wpisie do Waszego dziennika obserwacji.  Jeśli jeszcze nie macie hodowli fasoli - załóżcie ją. To świetna zabawa! Obserwowanie jak coś rośnie może Was bardzo zainteresować. Pamiętajcie o przestrzeganiu kodeksu małego ekologa :) 

13.04.2021


Drogie Żółwiki! 
Czy Wasze kodeksy są już gotowe? Pamiętajcie, aby ich przestrzegać! 
Możecie również stworzyć dziennik obserwacji wzrostu Waszej fasoli. Zastanówcie się czy warto jest sadzić nowe rośliny i jak o nie dbać. Życzymy Wam udanych obserwacji! 


Pamiętajcie, że możecie poprosić Rodziców o pomoc w opisywaniu :) 

12.04.2021


Drogie Żółwiki!
Zachęcamy Was do stworzenia Waszego własnego kodeksu małego ekologa. Zastanówcie się co powinno się w takim kodeksie znaleźć. Może to być np. segregowanie śmieci. Powodzenia!



09.04.2021


Drogie Żółwiki! 
Zachęcamy  Was do piątkowego relaksu z rodziną i grami planszowymi.
Nasze propozycje to: dobble, uno, farmer, pełny kurnik, grzybobranie i nawlekanki.



Zawsze możecie samodzielnie stworzyć grę planszową.
Potrzebujemy:
-kolorowe kółeczka(wycięte przez dzieci)
-biała kartka
-nożyczki
-kostka do gry
-pionki (mogą być nakrętki,klocki,figurki).


Wycięte kółeczka przyklejamy do kartki, tak jak chcemy.


Każdemu kolorowi kółeczka przypisuje zadanie.


i zaczynamy grę! Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad! 


08.04.2021


Drogie Żółwiki! 
Pewnie już znacie cechy jakie powinien mieć dobry przyjaciel. Dziś zachęcamy Was do zastanowienia się czy Wy jesteście dobrym przyjacielem i stwórzcie kwiat przyjaźni wybraną przez Was techniką. Możecie wykorzystać np. korki od butelek lub wyciąć z kolorowych kartek kółeczka.   
 


Życzymy udanej zabawy!

07.04.2021


Drogie Żółwiki! 
Już wiecie czym jest przyjaźń i kim jest przyjaciel. Zastanówcie się dzisiaj jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel.



06.04.2021


Drogie Żółwiki!
1.  Przeczytajcie wiersz i odpowiedzcie na pytania. 

         Przyjaciel  B. Koronkiewicz 

Przyjaciel to jest wyjątkowy ktoś wśród ludzi, 
Ten, kto ma przyjaciela się nie nudzi. 
Z nim rozmowa na pewno przyjemność Ci sprawi, 
gdyż to samo was smuci i to samo bawi. 
Przyjaciel to ktoś taki, kto cię nie zawiedzie, 
bo „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, 
To ktoś, z kim chcesz podzielić się ciastkiem, cukierkiem, 
i do kogo mieć możesz zaufanie wielkie. 
Z przyjacielem masz zwykle jakieś wspólne sprawy, 
ty pożyczysz mu książkę, on ci film ciekawy, 
Czasem się z nim umówisz, by pograć w gry nowe 
i życzenia też złożysz mu urodzinowe. 
Przyjaciel, kiedy trzeba, na pewno pomoże. 
Z nim pójdziesz pograć w piłę ,pobiegasz na dworze 
Albo spotkasz się w domu, kiedy wiatr i słota. 
Bo prawdziwy przyjaciel jest na wagę złota!

Nie zapomnij odpowiedzieć na pytania: 
1.  Jaki jest przyjaciel? 
2.  Jak można wspólnie z przyjacielem spędzać czas?
3. Kiedy poznajemy prawdziwych przyjaciół?
4. Zastanów się jakie cechy powinien mieć Twój przyjaciel. 

02.04.2021


Drogie Żółwiki!
1. Dzisiaj bardzo ważny dzień pomóżcie Waszym Rodzicom przygotować dom do Świąt. Na pewno jest jeszcze coś co moglibyście zrobić np. zamieść podłogę lub zetrzeć kurze. 
 

2. Wczoraj przypomnieliście sobie co wkładamy do wielkanocnego koszyczka. Dzisiaj możecie go przygotować. Udekorujcie swój wielkanocny koszyczek i ułóżcie puzzle. 


POWODZENIA!

01.04.2021


Drogie Żółwiki!
1. Wasz Świąteczny Dyżur nadal trwa. Czy pomagacie Rodzicom w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych? Pamiętajcie, że w kuchni też się może mamie przydać pomoc. Możecie np. wspólnie upiec mazurka. 


2. Czy wiecie co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym? 
Zapraszamy Was do obejrzenia filmu. Na pewno poradzicie sobie ze wszystkimi zagadkami. Udanej zabawy!



31.03.2021


Drogie Żółwiki! 
1. Czy Wasz Świąteczny Dyżur trwa? Jeśli nie macie pomysłu co dzisiaj zrobić proponujemy sprawdzić w każdym pomieszczeniu czy na podłodze nie leżą Wasze zabawki. Jeśli tak, odłóżcie je tam gdzie ich miejsce. :) 



2. To jednak nie koniec na dzisiaj. Czeka na Was jeszcze jedno zadanie. Wykonajcie kartkę z życzeniami świątecznymi dla członków Waszej rodziny.  Poproście rodziców, aby pomogli Wam zapisać to czego byście chcieli życzyć danej osobie. 


POWODZENIA!


30.03.2021


Drogie Żółwiki!
Czy udało się Wam stworzyć tabelkę dotyczącą dyżuru? Czy ustaliliście z Rodzicami jakie czekają Was zadania? Zachęcamy, abyście brali udział w Świątecznym Dyżurze. To pomoże Waszym Rodzicom przygotować dla Was i Waszej rodziny wspaniałe święta. Jeśli nie macie pomysłu co moglibyście zrobić dzisiaj - proponujemy zrobić porządek w Waszych pokojach.  Możecie np. zamieść podłogę :) 


POWODZENIA!


29.03.2021


Drogie Żółwiki! 
Zapraszamy Was do pełnienia Świątecznego Dyżuru! 
Do Świąt coraz bliżej w związku z tym w Waszych domach na pewno rozpoczęło się porządkowanie. 
Usiądźcie z rodzicami i ustalcie jak Wy możecie pomóc. Świąteczny Dyżur trwa cały tydzień! Stwórzcie więc tabelkę i odznaczajcie w niej co danego dnia zrobiliście np. dzisiaj, w poniedziałek możecie posprzątać swoje zabawki. 


POWODZENIA!



                                                                                                                                                   
                                                                                                                                                   



10.12.2020

Drogie Żółwiki!

Wczoraj poznaliście trudności osób głuchoniemych. Dziś zapraszam Was do poznanie trudności osób z niepełnosprawnością ruchową. Oznacza to, że te osoby mają trudności z wykonywaniem ruchów np. chodzeniem lub ruszaniem dłonią.

Proponuję Wam dzisiaj dwie zabawy, które pomogą Wam zrozumieć z jakimi trudnościami mogą spotkać się osoby z niepełnosprawnością ruchową.

1. Usiądźcie na krześle i nie wstawajcie z niego tak długo jak to tylko możliwe. Możecie odliczać czas. Pamiętajcie, że nie możecie wykonywać ruchów nogami ani zmienić pozycję. Ciężko było wysiedzieć, prawda? Zaczynamy wtedy czuć ból pleców, który zachęca nas do zmiany pozycji i złość, że nie możemy po prostu wstać i iść, gdzie chcemy.

2. Usiądźcie wygodnie przy stoliku, weźcie kartkę i kredki. Zegnijcie kartkę na połowę. Na jednej części narysujcie coś tą ręką, którą byście to zazwyczaj zrobili. Gdy skończycie rysunek powtórzcie go na drugiej części kartki, ale tym razem ręką, której nie używacie do rysowania. Rysunek wygląda teraz zupełnie inaczej. Zastanówcie się co mogło wpłynąć na jego wygląd?


 

09.12.2020

Drogie Żółwiki!

Wczoraj mieliście okazję poczuć się jak osoba słabosłysząca. Dziś zapraszam Was do zapoznania się z osobami głuchoniemymi. Są to osoby, których słuch jest uszkodzony w takim stopniu, który uniemożliwił im naukę mówienia przy pomocy głosu. Posługują się więc językiem migowym czyli językiem gestów.  

Spróbujcie pokazać litery i dwuznaki według instrukcji. 



Proponuję Wam również zabawę w kalambury. Wymyślcie słowo i spróbujcie je przekazać rodzicom za pomocą gestów. Pamiętajcie, że nie możecie mówić.  Przekazanie komuś wiadomości nie mogąc się odezwać to bardzo trudne zadanie, prawda?


08.12.2020

Drogie Żółwiki!

Wczoraj mogliście sprawdzić jakie trudności pokonują osoby słabowidzące i niewidome. Dziś zapraszam Was do zapoznania się z niepełnosprawnością słuchową. Wśród osób ze słuchową niepełnosprawnością możemy odnaleźć osoby słabosłyszące. Ich słuch został uszkodzony co utrudnia im funkcjonowanie, ale często w ramach wsparcia swojego codziennego życia używają aparatów słuchowych. Mówią tak samo jak osoby słyszące, choć czasem znają również język migowy. Żebyście mogli wyobrazić sobie jak to jest, gdy świat wokół Was nie jest łatwy do usłyszenia, proponuję zabawę.

Zagadka słuchowa
Poproście rodziców, aby przygotowali sobie nazwy zwierzątek. Będą Wam je mówić po cichu. Waszym zadaniem jest zatkać dłońmi uszy. Postarajcie się odczytać z ruchu warg rodzica o jakim zwierzątku mówi.
Czy zadanie było trudne?

Osoby słabosłyszące często pozostają w zawieszeniu między grupą niesłyszących, ponieważ ich słuch również nie funkcjonuje w pełni oraz między grupą słyszących wśród których świetnie sobie radzą ze względu na pomoce np. aparat słuchowy i umiejętność mowy z wykorzystaniem głosu.



 

07.12.2020

Drogie Żółwiki!

1. Mam nadzieję, że nie zapomnieliście o swoich dyżurach w domu. Pamiętacie co ustalaliście z rodzicami? Przypomnijcie jakie obowiązki dyżurnego mieliście pełnić w domu.  

2. W czwartek 3 grudnia 2020 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Dlatego też dziś proponuję Wam wczuć się w sytuację osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Rozwój naszego widzenia trwa do ok.6tego roku życia a sam zmysł wzroku dostarcza nam 80% informacji o otaczającym nas świecie. Żebyśmy mogli choć trochę wyobrazić sobie trudności z jakimi borykają się osoby słabowidzące i niewidome zapraszam Was do udziału w poniższej zabawie.
 

Na początek poproście rodziców, aby zasłonili Wam oczy np. chustką. Pod czujnym okiem rodzica przejdźcie do innego pokoju. Udało się? Pewnie było ciężko.



W drugim zadaniu spróbujcie wybrać dla siebie ubranie i założyć je poprawnie. Pamiętajcie, żeby nie zrobić też bałaganu w szafie. Nie było łatwo, prawda? 



A teraz ostatnie i najtrudniejsze zadanie.
Poproście rodzica o plastikowy lub papierowy kubeczek i spróbujcie nalać do niego wody do pełna, ale nie rozlewając. Jak Wam poszło? 


Są to bardzo proste czynności, z którymi radzimy sobie bez problemu kiedy wszystko widzimy. Bez poprawnego widzenia jest ciężej, ale osoby słabowidzące czy niewidome radzą sobie z nimi równie dobrze jak widzący mimo utrudnienia. 

20.11.2020

Drogie Żółwiki!
Zapraszamy Was dzisiaj do zabawy z zagadkami. Czy odgadniecie wszystkie? Powodzenia!

Zagadki związane ze zwrotami grzecznościowymi:

Biegnę rano do sklepiku,
Ser kupuję, świeże bułki.
Proszę Panią ekspedientkę
O dwie śmietanowe rurki.
Pani cienki papier bierze,
Pyszne rurki już pakuje.
Pięknie pachną, tak je lubię.
Pani mówię więc…. (dziękuje)


Obiad dziś jest bardzo smaczny,
bo jem ulubiony groszek.
Mam ochotę zjeść go więcej,
więc do mamy mówię… ( proszę)

Skacze Anka na kanapie
I na brata właśnie spada.
Brat się krzywi, prawie płacze…
Co powiedzieć mu wypada? ( przepraszam)



19.11.2020

Drogie Żółwiki!
Zadania na dziś to:
1. Pełnienie dyżuru w domu - nie zapominajcie o tym. Pomagajcie rodzicom w domu tak jak ustaliliście. Nakrywajcie do stołu lub wynoście śmieci.
2. Przestrzeganie Kodeksu- stworzyliście w domu z rodzicami  swój własny dobrego postępowania. Przestrzegajcie tego co tam zamieściliście. Nie zapominajcie o używaniu zwrotów grzecznościowych. 


18.11.2020

Dzień dobry Żółwiki!
Dziś przygotowałyśmy dla Was zabawę w postaci pracy plastycznej. Wykonamy „Wesoły portrecik” naszej rodziny. 

Potrzebne nam będą:
kartka taka, aby zmieściła naszą dłoń
kredki
 
Zaczynamy:
1. Na kartce odrysujcie swoją dłoń. 


2. Na rysunku Waszej dłoni zaznaczcie buzię, nos i oczy. Z palców zróbcie włosy. Pamiętajcie, że możecie dodać własne materiały np. włosy wykleić kolorowym papierem lub bibułą.
Udanej zabawy!


Szablon dłoni:






17.11.2020

Dzień dobry Żółwiki!
Teraz kiedy spędzacie czas w domu przypomnijcie sobie o waszym przyjacielu, o dobrej
koleżance/ dobrym koledze. Może to być ktoś z przedszkola lub z rodziny.  Nasza propozycja na
dzisiejszy dzień  to telefon do przyjaciela. Zastanówcie się czy zawsze byliście mili wobec siebie podczas zabawy, może kiedyś zdarzyło wam się pokłócić np. o zabawkę . Dziś możecie zadzwonić do kolegi, przyjaciela i zaproponować wspólną zabawę jak już będziecie mieć możliwość spotkania się.
Porozmawiajcie o tym jak się teraz czujecie.
Warto pamiętać o stosowaniu zwrotów grzecznościowych podczas rozmowy.



16.11.2020

Dzień dobry Żółwiki!
Zaczynamy dzisiejszą zabawę od zagadki. Na pewno sobie z nią poradzicie.

Kiedy tata oraz mama
Przyjdą w gości do kuzyna
I spotkają babcię z dziadkiem
To kto spotkał się? 
 
Świetnie sobie poradziliście! Odpowiedź to: RODZINA

Drugie zadanie, jakie dla Was dzisiaj przygotowałyśmy to oglądanie rodzinnego albumu zdjęć. Poproście rodziców, aby znaleźli zdjęcia i obejrzeli je z Wami. Postarajcie się rozpoznawać osoby, które na nich są. Jeśli kogoś nie możecie rozpoznać poproście rodziców o pomoc. 

13.11.2020

Dzień dobry Żółwiki!  

To kolejny dzień naszego spotkania tutaj. Mam dla Was bardzo ważne zadanie: 

Bądźcie w domu dyżurnymi "od posiłków"- nakrywajcie samodzielnie stół (talerze, szklanki, sztućce, serwetki itp.). 




Nie zapomnijcie!  także sprząta ze stołu. 


Wierzę, że to zadanie nie sprawi Wam trudności- jesteście przecież 5-latkami. 

p. Marzenka 

 12.11.2020

Następnym zadaniem jest przestrzeganie zasad dotyczących kodeksu obowiązków rodzinnych oraz pełnienie dyżuru na bieżący dzień, np. pomoc w nakrywaniu do stołu przy posiłku. 

Zawsze wykonując tę czynność zwracamy uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych.

Kolejnym zadaniem jest korzystanie z form grzecznościowych w każdej sytuacji, w domu, na ulicy.

Dodatkowo zamieszczamy wierszyk, który można wspólnie z dzieckiem omówić.


Jeśli bardzo chcesz oczarować

musisz znać magiczne słowa.

Proszę - oto pierwsze z nich

co otwiera wszystkie drzwi.                             

Przepraszam - drugie magiczne słowo

sprawia, że uśmiech wraca na nowo.

I dziękuje słowo trzecie

po nim cudnie jest na świecie.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz