Społeczny obszar rozwoju

16.04.2021

Zróbcie rodzinną sałatkę owocową z owoców egzotycznych: banany, kiwi, ananas, kaki, papaja, mandarynki i inne, które zdołacie kupić. Zjedzcie wspólny podwieczorek.



15.04.2021

Spróbujcie bez przypominania rodziców posprzątać swój pokój. Poukładajcie zabawki na półkach, posegregujcie klocki i puzzle, zróbcie porządek na swoim biurku.

14.04.2021

Wszyscy  podziwiamy zwierzęta egzotyczne w ogrodach zoologicznych oraz w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta są częścią przyrody, a przyrodę trzeba szanować. Bądźmy dla nich przyjaciółmi, a przyjaciele nie krzywdzą się wzajemnie.


13.04.2021

Podczas spacerów, do których Was zachęcamy możecie spotkać zwierzęta, które nie mają swoich właścicieli. Nie zbliżajcie się do nich, nie głaszczcie ich, mogą być chore albo niebezpieczne.

12.04.2021

W tym tygodniu poznajemy zwierzęta świata. Zwierzętom nadajemy rożne cech charakteru. Mówi się na przykład uparty jak osioł, odważny jak lew. Pobawcie się w kalambury, odgrywajcie zwierzę za pomocą mimiki i gestów, a Wasi domownicy zgadują jakim zwierzęciem jesteście.



09.04.2021

Okazujcie szacunek Waszym domownikom. Bądźcie dla nich życzliwi i zwracajcie uwagę na ich indywidualne potrzeby.

08.04.2021

Wydaje nam się, że się bardzo dobrze znamy. Rodzice wiedzą co lubią ich dzieci, a dzieci co lubią ich rodzice. Zapraszamy do wspólnej zabawy "książka o mnie". Zróbcie okładki, a w środku na każdej kartce osobno narysujcie np. co lubicie jeść, jaki kolor jest waszym ulubionym, jak lubicie spędzać czas. Następnie wymieńcie się książeczkami i sprawdźcie czy wiedzieliście o sobie nawzajem te wszystkie rzeczy.




07.04.2021

Wszyscy lubimy piękne rośliny, ale musimy pamiętać, że nie wszystkie z nich można zrywać. Wiele roślin jest pod ochroną. Pamiętajcie o tym podczas spacerów, może rozpoznacie krokusy, przebiśniegi i zawilce.




06.04.2021

Trochę okazji do uśmiechu – czyli zabawa rysunkowa nie tylko na dzisiaj: NARYSUJ TWARZ.

Inspiracja pochodzi ze strony IzabelaNaRysuje.

Uwaga: możemy sami z dzieckiem stworzyć sobie elementy twarzy, które będziemy rysować. Potrzebne materiały: czyste kartki, ołówki lub kredki i kostka do gry. Zasady są proste: rzucamy kostką i rysujemy. Powodzenia.


02.04.2021

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - zadanie na dziś ubierzcie się na niebiesko i śledźcie profil fb naszego przedszkola. 



Jutro święcenie pokarmów - wspólnie przygotujcie koszyczek wielkanocny. Może uda się razem go ozdobić. Podczas przygotowania Święconki, przypomnijcie czego symbolem są poszczególne rzeczy, które wkładamy do koszyczka.

01.04.2021

Coraz rzadziej wysyła się okolicznościowe kartki do rodziny i  znajomych. Przypomnijcie sobie tradycje związane z tymi świętami np. święcenie palm, robienie pisanek, zajączków, Śmigus- Dyngus. Możecie zaprojektować kartkę z życzeniami i podarować komuś bliskiemu. Poproście rodziców o napisanie tekstu, albo sami napiszcie oraz zaprojektujcie  ją według własnych pomysłów.

31.03.2021

Przygotowanie święconki

Ustalcie z rodzicami, co znajdzie się w Waszym koszyku i dlaczego te produkty w nim się znajdą. Porozmawiajcie o tradycji Wielkanocy. Pamiętajcie, co symbolizują:

baranek – symbol zmartwychwstania Jezusa

sól – odstrasza zło

jajka – symbol odradzającego się życia

chleb – symbol Chrystusa

wędlina – siła i zdrowie

30.03.2021

Ustalcie jakie czynności możecie wykonywać wspólnie przygotowując się do świąt. Współdecydujcie o sposobie wykonywania danej czynności.


29.03.2021

Kochani w przedszkolu macie ulubionego kolegę czy koleżankę, jesteście ze sobą zżyci i bardzo się lubicie. Narysujcie dla nich rysunek, który wręczycie przyjacielowi przy następnym spotkaniu.



08.03.2021

Pomagamy rodzicom – wycieramy na mokro i na sucho stół po skończonym posiłku. 

20.11.2020

Robimy niespodzianki. Pomyślcie, co może ucieszyć Waszych rodziców. Może wspólnie z tatą, odkurzcie mieszkanie (mama ucieszy się), albo z mamą zgrabcie liście na trawniku (tata będzie zadowolony). Robienie niespodzianek innym jest bardzo przyjemne!!!

19.11.2020

   Proponujemy, abyście ustalili Kodeks zasad swojej rodziny. Może to być plakat. Wszyscy członkowie rodziny muszą brać udział w ustalaniu  zasad. Np. Kto wynosi śmieci? Kto nakrywa do stołu?

18.11.2020

Autoprezentacja. Przypomnijmy sobie, jak należy przedstawiać się, podawać adres zamieszkania. Uwaga! rozmawialiśmy o tym, że nie wszystkim ludziom udzielamy takich informacji.

17.11.2020

 Proponujemy Wam kochani wszelkie gry planszowe. Są one doskonałe w ćwiczeniu umiejętności wygrywania, ale również jakże trudnej przegrywania. Zagrajcie w „Domino”,  „Grzybobranie” lub inną grę. Po przegranej turze, wygranej osobie możemy powiedzieć:

- Gratuluję, dobrze Ci poszło, miło mi było z Tobą grać.

Natomiast osobie przegranej warto dodać otuchy i wzmocnić pozytywnym słowem np.:

-Nic się nie martw, może zagramy w inną grę, może kolejny raz Ci się uda, jesteś dobrym graczem.

Od odpowiedniej reakcji na przegraną bądź wygraną zależy to, jak miło spędzicie czas.

Pamiętajcie Kochani Rodzice, wszystkie te zabawy powinny odbywać się za zgodą dziecka. Nie powinniście go do niczego przymuszać, bo odniesie to odwrotny skutek. Ma to być wyłącznie zabawa.

16.11.2020

Dziś czas na porządki we własnym pokoju. Wycieramy kurze, segregujemy klocki, układamy zabawki i ubrania w ustalonych z rodzicami miejscach.

13.11.2020

Zwróćmy uwagę na właściwe zachowanie przy stole podczas posiłków :

- używajcie serwetek,

- jedzcie powoli,

- wkładajcie do buzi małe porcje,

- nie rozmawiajcie z pełną buzią,

- nie bawcie się jedzeniem.

Starajcie się wszyscy stosować te zasady. Dzieciom łatwiej jest uczyć się prawidłowych zachowań, wtedy, kiedy mają pozytywne wzorce.

12.11.2020  

Ustalmy wspólnie na każdy dzień przydział obowiązków dla dziecka. Dziś niech to będzie nakrywanie do posiłku. W przedszkolu są stałe tygodniowe dyżury, więc dla Naszych 6-latków to nic trudnego!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz