Sprytny maluch

XIII. 15.06.2020r. - PONIEDZIAŁEK 



Kochane dzieci! Drodzy rodzice!

Na dziś mamy dla Was propozycję skonstruowania toru przeszkód. Tor przeszkód nigdy się nie nudzi i jest zawsze super zabawą dla każdego. Pomysły na konstrukcje nigdy się nie kończą. 
Do skonstruowania toru potrzebujecie:
  • dużo dobrego humoru
  • dużo energii
  • dużej ilości miejsca. Może być park, ogród, łąka, duży pokój
  • kocy, mioteł, pudeł, zabawek, piłek, patyków itd.

Do dzieła kochani!


XII. 12.06.2020r. - PIĄTEK 


   DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI!
Dzisiaj chcemy Państwu i Wam przedszkolaki zaproponować Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne  jako sposobu stymulowania rozwoju. W czasie takich ćwiczeń będziecie czerpać dużo radości ze wspólnej zabawy.



Zanim Ruch Rozwijający to najpierw rozgrzejcie swoje ciała przy muzycznej gimnastyce ! ☺


A teraz kilka przykładów wspólnych zabaw:
           ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „Z”           
      
  1. „Fotelik”- dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko. Kołysanie się wspólnie z dzieckiem na boki oraz w przód i w tył.
  2. „Gwiazda”- rodzic kładzie się na podłodze z szeroko rozłożonymi nogami i rękoma, tworząc swym ciałem gwiazdę. Dziecko wykonuje skoki przez kończyny rodzica. Zamieniamy się rolami.
  3. „Wycieczka”- dziecko leży na plecach z rękoma wyprostowanymi za głową. Dorosły trzyma dziecko za nadgarstki i lekko ciągnie je po podłodze. Można też ciągnąć dziecko trzymając je za kostki u nóg.
ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI  „PRZECIWKO”
         
  1. „Przepychanka”-  rodzic i dziecko siedzą na podłodze oparci o siebie plecami. Dziecko próbuje przepchnąć rodzica. Następnie w siadzie dotykamy się stopami i przepychamy się.
  2. „Turlanie”- rodzic leży na podłodze, ręce złączone nad głową. Dziecko turla rodzica pchając go do przodu za biodra. Można pomagać dziecku ale tak, aby nie było tego świadome. Zamieniamy się rolami.
  3. „Paczka”- dziecko siedzi skulone, mocno „zamknięte w sobie”, rodzic próbuje je rozpakować czyli prostuje ręce, nogi. Zamieniamy się rolami.
ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „RAZEM”           
    
  1. „Prowadzenie ślepca”- rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go do pokoju. Zmiana ról.
  2. „Huśtawka”- rodzic i dziecko stoją naprzeciwko siebie, chwytają się za ręce i wykonują na przemian przysiady.
  3. „Hipoterapia”- rodzic w pozycji na czworakach chodzi z dzieckiem na plecach. 
Jeśli będzie ładna pogoda wszystkie te zabawy możecie wykonać na świeżym powietrzu. ŻYCZYMY UDANEJ ZABAWY  !

XI. 04.06.2020r. - CZWARTEK 


W tym tygodniu mamy dla was propozycje zabaw z woreczkami gimnastycznymi  wypełnionymi grochem, ryżem lub innym materiałem sypkim. Jeżeli nie macie takich, możecie wykorzystać torebki ryżu.

1. „Slalom” - rozłóżcie rolki papieru toaletowego w odległości od siebie, w jednej linii. Następnie przejdźcie slalom z woreczkiem położonym na różnych częściach ciała: głowa, ramię, brzuchu, plecach, stopie.
2. Stańcie naprzeciwko siebie. Rzucajcie do siebie woreczek jedną ręką, łapcie też jedna ręką. Następnie zamieńcie rękę. Dołóżcie drugi woreczek, na sygnał „hop” obie osoby rzucają do siebie.
3. „Rzut do celu” – przygotujcie miskę, tacę i garnek. Z odpowiedniej odległości staramy się rzucić tak, by trafić do celu.
4. Podrzucamy woreczek do góry i łapiemy. Następnie po podrzuceniu woreczka do góry, dodajemy klaśniecie, jeżeli nam się uda dodajemy dwa klaśnięcia.
Trudniejsza wersja zabawy: podrzucamy, robimy przysiad i łapiemy.
5. „Wyspy” – rozłóżcie na podłodze kilka woreczków. Zamieńcie się w olbrzymów, które chodzą po wyspach i nie mogą z nich spaść do wody.
6. „Kręgle” – ułóżcie wieżę z papieru toaletowego, bądź z klocków. Stańcie w pewnej odległości od wieży i starajcie się zrzucić jak najwięcej elementów.
7. „Lustro” – stańcie naprzeciwko siebie. Jedna osoba jest odbiciem w lustrze i pokazuje dokładnie to co robi druga osoba.
BAWCIE SIĘ DOBRZE! ☺

X. 28.05.2020r. - CZWARTEK 


W tym tygodniu mamy dla was propozycje zabaw razem z mamą. Przyklejcie na podłodze żółtą taśmę klejącą tak jak poniżej: 

Stańcie z mamą naprzeciwko siebie w środkowych polach. Wykonujcie polecenia: 
zrób tak jak ja – jedna osoba pokazuje układ, druga go zapamiętuje i odtwarza,
odbicie lustrzane – stajemy twarzą do siebie, jedna osoba jest „lustrem”. 


Życzymy Wam miłej zabawy ☺.

IX. 21.05.2020r. - CZWARTEK 


Drogie dzieci!
W tym tygodniu mamy dla was propozycje ćwiczeń do przeprowadzenia w domu, bądź jeśli pogoda dopisze na dworze. Odrysujcie na kartkach swoje stopy w orientacji pionowej i poziomej. Pokolorujcie je. Następnie przyklejcie do podłogi. Powstanie droga, po której należy skakać zgodnie z kierunkiem stóp umieszczonym na kartkach.



W drugiej wersji zabawy do odrysowanych stóp dodajemy ręce. Przyklejamy co najmniej 3 kartki w rzędzie. Przechodzimy drogę zgodnie z instrukcją.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dostosowanie: 
Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze sprawnie skakać obunóż z jednoczesnym skrętem tułowie i zmianą kierunku lub ma duże trudności z utrzymaniem równowagi podczas skakania proponuję na początku ułożenie stóp skierowanych tylko w jednym kierunku. Należy ułożyć przynajmniej pięć par stóp. Jeśli dziecko chwieje się i traci równowagę podczas skakania obunóż podajemy dziecku jedną rękę i zapewniamy, że jest bezpieczne, wtedy dziecko skupi się na poprawnym wykonywani skoków i przestanie się obawiać upadku. 


Gdy trochę poćwiczymy z dzieckiem skoki obunóż na wprost możemy ułożyć stopy z jedną lub dwiema zmianami kierunków skoków. Gdy dziecko będzie przed zmianą kierunku prosimy dziecko, żeby się zatrzymało i skoczyło obunóż ze skrętem całego  tułowia najpierw z asekuracją ( trzymając dziecko za ręką) a póżniej już samodzielnie. 


Życzymy miłej zabawy i postępów w waszej sprawności 😁😁😁!


VIII. 13.05.2020r. - ŚRODA 

Zabawy z jajkiem niespodzianką

Drogie dzieci!
Gdy jesteście na dworzu, na pewno macie mnóstwo pomysłów na zabawę, ale co zrobić, jak w domu w wiele fajnych zabaw nie możecie się bawić? My mamy dla was kilka naprawdę ciekawych propozycji zabaw, w które z zachowaniem bezpieczeństwa i ostrożności będziecie mogli pobawić się w domu. Koniecznie zaproście kogoś do zabawy.

Do pierwszej zabawy przygotujcie sobie:
  • paletki do gry
  • jajko po kinder-niespodziance
  • ze 2 metry sznurka (zależy od wysokości mieszkania)
  • taśmę klejącą


Na jednym końcu sznurka zawiązujemy supeł i zamykamy go w jajku. Drugi koniec mocujemy taśmą do sufitu, ale w taki sposób, aby podczas zabawy jajko nie uszkodziło np. telewizora lub wazonu (odległość między podłogą, a jajkiem to około 1 metr).


Do pozostałych zabaw będziecie potrzebować plasteliny, słomek, wacików, 4 papierowe kubeczki, taśmę klejącą i talerzyki papierowe.


Koniecznie obejrzyjcie filmik, w którym wszystkie zabawy będą dokładnie zaprezentowane.


Miłej zabawy! Na pewno będzie się wam podobało! 😂😂😂


VII. 05.05.2020r. - WTOREK 

Wyścigi na wiele sposobów

Witajcie kochane dzieciaczki!
Wiemy, że można już wychodzić na spacery i na pewno więcej już się ruszacie na dworku, ale jeszcze czasem pogoda płata małe figle i trzeba zostać w domu. 
Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji fajnych zabaw, które możecie wykonać w domu i na dworze.
Życzymy wam super frajdy z zabawy!

1.  Wyścig jabłek (ćwiczenie małej motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej)

Do pierwszej zabawy potrzebujecie:
  • 2 kawałki sznurka lub wełny o długości ok. 2 m
  • 2 plastikowe talerzyki lub wieczka od pudełek po butach
  • mocna taśma klejąca 
  • 2 rolki po papierze toaletowym
  • nożyczki
  • i oczywiście jabłka (lub każdy inny owoc, warzywo, przedmiot)


Najpierw musicie wykonać pojazdy dla jabłek. Do talerzyka przyklejcie jeden koniec sznurka, a do rolki drugi koniec. Zróbcie dwa takie pojazdy. 


Pojazdy będą napędzane siłą waszych rąk. Rozłóżcie je tak jak na zdjęciu poniżej. 


Gotowe? Więc zaczynamy ekscytujący wyścig!


Podobało się? 😁

2. Złap szybko balonik

To teraz weźcie dwa woreczki śniadaniowe. Poproście osobę dorosłą, żeby je nadmuchała jak balonik i się z wami pobawiła.


Podrzućcie woreczek wysoko nad głowę i spróbujcie złapać woreczek drugiej osoby, którą zaprosiliście do zabawy. Druga osoba będzie musiała złapać wasz.


3. Wyścig w workach

A teraz poproście mamę o dwie materiałowe torby na zakupy. To będą wasze wyścigowe worki. Przygotujcie też różne zabawki, np.: pluszaki, resoraki lub klocki, które będą potrzebne do wybudowania slalomu. (Ta zabawa świetnie się sprawdza na dworzu.) Tylko od was zależy (i od długości pokoju) jak długi on będzie.



4. Wyścig na kartkach

Weźcie 4 kartki z bloku. Dwie będą dla was, dwie na drugiej osoby. Nawet z kartkami wyścig może być ekscytujący.



Poruszaliście się trochę? 🏃 Mamy nadzieję, że się wam podobało 😃.



VI. 28.04.2020r. - WTOREK 

Kochane dzieci!
W tym tygodniu mamy dla was kolejną propozycję ćwiczeń. Przygotujcie tylko kilka poduszek i chustkę, którą nosicie na szyi gdy jest chłodno i zabierzcie się do budowania super toru przeszkód. 
--> Pamiętajcie o bezpieczeństwie! 




V. 21.04.2020r. - WTOREK 

Kochane dzieci.
Przygotowałyśmy dla was na dziś kilka zabaw, do których wystarczy skakanka lub sznurek. Z pewnością świetnie sobie z nimi poradzicie :)

Życzymy wam miłej zabawy!


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dostosowanie: 

Drodzy rodzice. Jeśli dziecko nie umie skakać na skakance, może skakać nad skakanką rozłożoną na podłodze. Można też poprosić dziecko, aby przeskakiwało przez rozłożone na podłodze poduszki. Ważne, aby ćwiczyło skoki na dwóch nogach i na jednej nodze (lewej i prawej). Zachęcamy do wspólnych zabaw ruchowych :)










PRZESKAKIWANIE OBUNÓŻ PRZEZ SKAKANKĘ





PRZESKAKIWANIE NA JEDNEJ NODZE PRZEZ SKAKANKĘ

(pamiętamy o zmianach nogi: raz dziecko przeskakuje na prawej a raz na lewej nodze)




IV. 14.04.2020r. - WTOREK 

Kochane dzieci i drodzy rodzice!
Witamy Was po Świętach. Mamy nadzieję, że dobrze wypoczęliście, najedliście się smacznego jedzonka i porządnie oblaliście wodą w dzień Śmigusa-Dyngusa :) 
Teraz mamy piękną pogodę. Na pewno w taki dzień jeździlibyście na rowerach, hulajnogach lub łyżworolkach i bawili się na placu zabaw. Niestety jeszcze przez jakiś czas będziecie musieli wytrzymać bez tych super aktywności :(
Dlatego przygotowałyśmy dla was kolejny zestaw zabaw ruchowych, które możecie wykonać w domu. Tym razem będziecie potrzebować małej i dużej piłki, małej i dużej miski lub dwóch kartonowych pudeł, skakanki lub taśmy, które posłużą za linię startu.
Miłej zabawy kochani! Pamiętajcie o bezpieczeństwie! 

Link do gimnastyki : https://www.youtube.com/watch?v=wSGuggXqZ74&fbclid=IwAR2yairyT4ZcxXAGnxosdw7ydXEjnhKQmwjzrNaqGfGD8UvuibENuY041NI


Dlaczego potrzebujemy tyle ruchu? Dlaczego mówi się, że ruch to zdrowie? 

Ruch wpływa pozytywnie na niemal każdą cząstkę naszego ciała. Nasz mózg się dotlenia, przez co lepiej myślimy i koncentrujemy się na jednym zadaniu. To samo dzieje się z płucami, dzięki czemu możemy dłużej wytrzymać pod wodą na jednym wdechu - jak delfiny. Mięśnie i kości są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na złamania, a nasza koordynacja ruchowa i refleks są na wysokim poziomie.
Ruch poprawia humor, a jak mamy dobry humor, to mamy więcej chęci na inne różne aktywności. Dlatego starajcie się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu troszkę poćwiczyć, a po ćwiczeniach przypomnieć sobie na przykład litery lub poćwiczyć czytanie. Na pewno zauważycie z jaką łatwością jesteście w stanie tego dokonać. 

III. 10.04.2020r. - PIĄTEK
Drogie dzieci!

Mamy dziś dla was kilka naprawdę fajnych zabaw ruchowych. Ćwiczyliście już z talerzami, z ręcznikami, to czemu nie poćwiczyć z jajkami? W końcu zbliża się Wielkanoc. Oczywiście poproście rodziców, żeby ugotowali je na twardo, bo zabawy z surowymi to już spore ryzyko 
;) Przygotujcie łyżki, włóczkę, kolorową taśmę klejącą i nożyczki i bawcie się dobrze!
Link do zabaw ruchowych : https://www.youtube.com/watch?v=ovG4QuaF3_s&fbclid=IwAR2OOfNeB6FIf0t-9vhiy2LjVdvnltguEML7vzmzM41h-1_ARbrOobjxOds


Pod koniec filmu jest zabawa dodatkowa. Poproście rodziców aby narysowali dla was na kartce A3 plecy zajączka. Przyczepcie ją na drzwi lub ścianę taśmą klejącą. Z kawałka ręcznika papierowego lub kartki papieru zróbcie kulkę i przyklejcie do niej taśmę dwustronną - będzie to ogonek zajączka. Waszym zadaniem będzie przyczepienie ogonka zajączkowi, ale uwaga, musicie mieć koniecznie zawiązane oczy. Rodzice mogą wam podpowiadać czy trafiacie ogonkiem w odpowiednie miejsce.


Miłej zabawy Kochani i do zobaczenia ! 🐇🐇🐇
II. 07.04.2020r. - WTOREK
Witajcie dzieci!

Jak już wiecie, zbliża się Wielkanoc. Pewnie zauważyliście, że w domu coś się dzieje - rodzice dużo sprzątają i gotują. A może wy też byście trochę im pomogli? Wystarczy, że do zabaw ruchowych dołączycie szmatki, ścierki lub ręczniki :)

Życzymy miłej zabawy podczas sprzątania! :)
Uważajcie, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

I. 31.03.2020r. WTOREK

Kochane dzieci!

Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji ćwiczeń i zabaw, które spokojnie możecie wykonać w domu. Jeśli nie macie zbyt dużo miejsca w pokoju, starajcie się nie biegać. Tańczcie, skaczcie i uważajcie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Poproście rodziców o plastikowe talerzyki i bawcie się dobrze 💪🏃





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz